Румъния е страна с интересно културно-историческо наследство, живописна природа и вековни традиции. Много племена, преминали през територията на държавата по време на Голямата миграция, са оставили своите традиции и култура на тази земя. Редица уникални паметници привличат туристи от цял свят.
Румъния е атрактивна дестинация за екскурзии, а причините да изберете да посетите тази страна са наистина многобройни. Атрактивни са делтата на Дунав, Карпатите с тяхната перла – курорта Синая, древните манастири, вековните културни традиции на региона Марамуреш, Трансилвания със запленяващия Брашов и омагьосващият чар на известната легенда за граф Дракула в градчето Бран. Румъния ще ви спечели още с известните си вина, традиционната румънска кухня, приятелски настроените и гостоприемни хора. Страната дава възможност да се попечете на Черно море, да завладеете планински върхове и да разгледате дълбоки пещери, да се полюбувате на живописната делта на Дунав или да посетите традиционните местни ферми, където да опитате вкусна местна кухня и различни ароматни вина.
Румъния предлага много възможности за туризъм. На Черноморието можете да прекарате прекрасна ваканция през лятото от юни до септември, а в Карпатите можете да карате ски през зимата от декември до март. Пролетта и есента ще се харесат на тези, които искат да пътуват до живописни румънски маршрути, както и до големите градове. Столицата Букурещ е особено подходяща за екскурзии през пролетта и есента, въпреки че през зимата тя също остава много привлекателна с коледните си базари.
Страната е изключително разнообразна и предлага много възможности за вкуса на всеки турист: богати туристически програми за тези, които искат да се запознаят с историята и културата; хотели според всеки бюджет; хубави плажове за любителите на морските почивки; красива природа; живописни планински маршрути; отлични ски писти за любителите на зимните спортове.
Уикенд екскурзиите са един прекрасен начин да опознаете красотите на Румъния. Все повече хора избират именно този вид туризъм. Така не се налага да чакат отпуска, за да може да се насладят на приятни туристически преживявания. Двудневна или тридневна екскурзия е достатъчна, за да се заредите с куп положителни емоции, особено ако всичко е предварително добре организирано от професионалисти.
Ние сме специализирана туристическа агенция за дестинация Румъния. В практиката си имаме стотици организирани екскурзии до тази страна. Туристите обикновено остават много приятно изненадани от посещението си в северната ни съседка. Често се случва престоят и посетените забележителности да надхвърлят очакванията им.
Замъкът на Дракула в Бран
Привличат ли ви тайните и мистиката? Тогава вероятно ще останете очаровани след една екскурзия до Бран, Брашов и Синая, в която да се запознаете с легендите за граф Дракула. Обезателно трябва да планирате посещение в дома на този легендарен вампир, който се намира в Румъния. Дракула се е превърнал в туристическата марка на страната.
Несъмнено магнитът, привличащ хиляди туристи в Румъния всяка година, е Трансилвания и легендата за граф Дракула. Прототипът на този герой е влашкият владетел Влад III Дракула, наричан още Цепеш. Прозвището произлиза от думата Дракон, защото баща му е бил член на Ордена на Дракона, чиято задача е била да защитава влашките земи от османското нашествие.
Влад Цепеш е известен като един от най-жестоките влашки владетели. Макар че никога не е пиел кръв, по време на управлението му, по негова заповед са избити десетки хиляди души – както чужди нашественици, така и жители на собственото му княжество. Известен е с любимия си начин за измъчване и убиване на жертвите – набиването на кол.
Благодарение на романа на Брам Стокър „Дракула”, замъкът в Бран се счита за седалището на Влад, но това всъщност не е вярно. Той вероятно никога не е бил тук, въпреки че има спекулации, че е прекарал няколко дни на мястото като затворник. Книгата е публикувана през 1897 г. и разказва за съдбата на трансилвански граф – вампир на име Дракула. Домът му е точно описание на замъка в Бран, затова изследователите решават, че точно този замък е описан от Брам Стокър в романа му. Героят се е превърнал в известен символ в популярната култура и е използван в множество филмови продукции.
Замъкът в Бран е най-популярната туристическа атракция в Румъния, посещавана всяка година от стотици хиляди чуждестранни туристи. Препоръчваме посещението на дестинацията с организирана екскурзия и професионален гид, за да можете да научите с много интересни подробности историята на вампира Дракула и на неговия първообраз – Влад Цепеш.
Синая
Най-красивият планински курорт в румънските Карпати – Синая, привлича целогодишно десетки хиляди туристи с прекрасната си природа, невероятните пейзажи, аристократичния си дух и най-вече с бижуто на неоренесансовата архитектура – замъка Пелеш.
Курортът се намира в северната част на историческата област Влахия, само на 10 км. южно от историческата област Трансилвания, на около 870 м. надморска височина. Получава името си от името на манастира Синая, около който е възникнал. Манастирът е основан през 1690 г. от известния румънски благородник Михай Кантакузино, след поклонническото му пътуване до всеизвестната планина Синай в Египет. Постепенно около манастира се развива градче, а след построяването на замъка Пелеш, като лятна резиденция за кралския род, Синая се превръща в любимо лятно убежище за цялата румънска аристокрация. До ден-днешен в Синая ежегодно отсядат много известни личности от румънската култура, изкуство и политика.
Замъкът Пелеш и Замъкът Пелишор
Най-голямата забележителност на курорта Синая е дворецът Пелеш. Построен е в периода 1873-1883 г. по поръчка на първия румънския крал – Карол I от династията Хоенцолерн – едно от най-влиятелните кралски семейства в Европа по това време.
Пелеш е признат за един от най-хубавите дворцови комплекси не само в Румъния, но и на територията на цяла Европа. Основният архитектурен стил е неоренесанс, но в богато изписаните фасади към вътрешния двор личи саксонско влияние, а във вътрешния интериор се усеща и влиянието на барока. Замъкът имат разгъната застроена площ от 3200 м2 и 168 стаи и притежава една от най-добрите колекции от произведения на изкуството в цяла Източна и Централна Европа. Интериорът му впечатлява с богати дърворезби, сложно изработени мебели, стъклени витражи, изискани килими и гоблени, колекции от скулптури, живопис, порцелан, книги, класически музикални инструменти, както и с уникалната колекция от оръжия и доспехи, наброяваща над 4000 предмета. Техническите иновации също са невероятни за времето си.
Дворецът Пелишор се намира в същия парков комплекс. Построен е в стил ар нуво в началото на XX век, също по поръчка на крал Карол I, за втората кралска двойка на Румъния – Фердинанд и Мария. Интериорът е изключително семпъл и елегантен и всяка вещ говори за стила и кралското величие на Мария Румънска, която е внучка на английската кралица Виктория и на руския император Александър II и е същата кралица, по чиято поръчка е направен дворецът в Балчик. Запазени са много предмети, дело на кралицата, която страстно обичала изкуствата и особено рисуването.
Замъците Пелеш и Пелишор не предлагат наемането на местни гидове и при индивидуални екскурзии ще е необходимо да се разходите вътре сами, затова отново препоръчваме включването към организирана програма с екскурзовод, който ще ви разкаже любопитни факти по време на беседите.
Брашов
Брашов несъмнено е един от най-красивите градове в Румъния. Историческата част на града е наистина впечатляваща. Значителна част от отбранителните стени, построени през XV век, са оцелели и до днес.
Брашов вероятно би бил още по-красив, ако не беше събитието от 1689 година. Тогава, по време на битка между австрийските и османските войски, голям пожар унищожава почти целия град и това, което виждаме днес, възниква след тези събития.
Най-известната забележителност на града е Черната църква. Това е най-голямата сграда от готически тип в цяла Румъния и символ на Брашов. Първоначално функционира като римокатолическа църква, но след Реформацията е превърната в протестантска и до днес функционира като такава. Камбаната към църквата тежи над 6 тона и също е най-голямата в страната. Тук се намира и впечатляващ орган с 4000 тръби, направен през 1839 г., както и богата колекция ориенталски килими.
В Брашов е и една от най-тесните улици в Европа – Strada Sforii. Тя се намира в еврейския квартал, дълга е 80 метра и широка едва 111 сантиметра.
Букурещ
Столицата и най-големият град в Румъния с население от близо 2,5 млн. души. Наричат града Малкия Париж заради приликата му с френската столица – архитектурата от ХІХ век, протичащата река и Триумфалната арка. Впечатляващият градски пейзаж е смесица от средновековни, неокласически, ар деко и ар нуво сгради, комунистическа архитектура и модерни офис сгради и небостъргачи. Определено най-запомнящата се архитектурна особеност е сградата на Румънския парламент и огромният булевард с фонтаните, построени по нареждане на диктатора Чаушеску.
Старият град Липскани
Сърцето на Букурещ винаги е бил Старият град, наричан Липскани. Това е най-старата част на града, чиято история датира от XIII век. Най-вероятно Букурещ е създаден именно тук. През следващите векове районът започва да придобива все по-голямо значение. Тук е основният развлекателен, търговски и културен център в румънската столица.
По време на управлението на Чаушеску, целият район е трябвало да бъде съборен. Това за щастие не се случва, но много сгради са разрушени или значително повредени. След революцията от 1989 г., Липскани продължава да бъде занемарен и сградите се рушат още повече. Едва в началото на XXI век властите в Букурещ решават да възстановят квартала. През 2013 г. официално е открит реставрираният Стар град на Букурещ. Повечето средновековни и неокласически сгради са реновирани. Оригиналните павета по улиците са запазени.
Липскани днес също е център на развлекателния живот в града. Има много ресторанти, кафенета и нощни клубове. Вечерта районът е особено привлекателен и посещаван. Тук се разхождат както жителите на Букурещ, така и туристите.
Румънският парламент (Дворецът на Чаушеску)
Една от най-големите забележителности в Букурещ, паметник на грандоманията на комунистическия диктатор на Румъния. Румънският парламент и до днес е най-тежката сграда в света и втората по големина административна сграда след Пентагона. По обем сградата е на трето място в света, надвишаваща дори обема на Хеопсовата пирамида в Египет.
За построяването на Парламента и квартала около него, Чаушеску нарежда да бъдат разрушени 7 квадратни километра стари сгради, много от които били с архитектурна стойност, сред които 28 църкви, десетки музеи и сгради на институции, няколко болници и хиляди жилищни сгради, като са изселени над 50 000 семейства. Румънците и до днес не харесват тази сграда, заради изключителните жертви, които е дал народът им за изграждането на този разкошен квартал, но въпреки това Парламентът и районът около него са най-запомнящата се част от панорамната обиколка на Букурещ по време на екскурзията.
Кару ку Бере и Ханът на Манук
Букурещ се слави също със своите битови заведения и интересни ястия. Румънската кухня е тежка и мазна, но пък ястията са наистина вкусни. Ако отидете в Букурещ, си струва да посетите поне веднъж такъв традиционен румънски ресторант с местна кухня, музика и традиционен декор. Такова много известно място е ресторантът Caru’ cu bere, в Стария град, на улица Ставрополеос. Caru’ cu bere се намира в историческа сграда, датираща от 1899 година. Освен че ще имате възможност да се полюбувате на сградата, разбира се, ще можете и да се нахраните вкусно. Менюто на ресторанта е много богато и съдържа традиционни румънски ястия. Преобладават месни гозби, но има и много постни, като разбира се мамалигата. За любителите на сладкото препоръчваме да опитат небезизвестните вкусни румънски понички, наречени Папанаши.
руга емблематична сграда в Стария град на Букурещ е Hanul lui Manuc. Построен е като хан през 1808 г. и днес е най-старата хотелска сграда в румънската столица. На територията му се намира един от най-известните ресторанти в Букурещ, който предлага битова атмосфера и меню с традиционни румънски ястия. С организирана групова екскурзия бихте могли да наблюдавате и фолклорната програма, която организират за туристическите групи.
Площад на Революцията и Площад на Победата
Площадът на Революциятана улица „Калея Викторией“ е едно от най-важните исторически места в Букурещ. На 21 декември 1989 г. Чаушеску изнася реч на този площад пред 100 000 души. Речта на диктатора е лошо приета от тълпата и в този момент стартира Румънската революция, която слага край на диктаторското управление в страната. Три дни по-късно Чаушеску е разстрелян след народен съд. На площада се намират бившият Кралски дворец, днес Музеят на изкуствата, сградата на ЦК на Румънската комунистическа партия, днес Министерството на вътрешните работи, Паметникът на прераждането, направен в памет на жертвите на революцията от 1989 г., Университетската библиотека и Атенеумът, който е най-голямата концертна зала в Букурещ.
Друг главен площад в столицата, който се посещава при панорамните обиколки с организирани екскурзии, е Площадът на Победата. На него е разположен Националният природонаучен музей, както и дворецът Виктория, където днес е седалището на Румънския министерски съвет.
Румънската триумфална арка
По авеню Кисельоф се стига до 27-метровата Триумфална арка, построена през 1936 г. Невъзможно е да не забележим огромното сходство с Триумфалната арка в Париж. Това сходство е препратка към румънско-френското приятелство.
Музеят на селото
Част от парка Herastrau е Музеят на селото. Това е най-големият и най-старият музей на открито в Румъния и един от най-големите в Европа. В него са представени над 300 автентични съоръжения от различните краища на страната, сред които жилищни къщи, занаятчийски предприятия, църкви, мелница, хан. Любопитно е, че повечето сгради са разглобявани от местата, от които произхождат, и са сглобявани наново тук, тоест са изградени с оригиналните материали.
Патриаршеската църква с мощите на Св. Димитър Басарбовски
Тази църква е още една от туристическите атракции, които не бива да пропускате да посетите, ако отидете в Букурещ. Не само заради впечатляващата си архитектура, а заради това, че Св. Димитър Басарбовски е роден в България – в русенското село Басарбово. Легендата е, че след смъртта му, който се е докоснел до мощите му, се е изцелявал от нелечими болести. Мощите са пренесени в румънската столица през 1774 г. от руски генерал и оттогава до днес Св. Димитър Басарбовски е покровителят на Букурещ.
Солна мина Слъник (Униря), Прахова
Това е най-голямата солна мина в Европа и третата по обем в света. Експлоатацията на мината е извършена между 1943 и 1970 г. В резултат на минната дейност, на дълбочина до 208 м. под земната повърхност, са оформени 14 огромни подземни камери, с широчина 32 м. и височина 54 м. Изкопаното пространство заема обем от 2,9 милиона м³ и се простира на площ от 78 000 м².
От 1970 г. Солна мина Слъник се превръща в туристическа атракция, предлагаща изключителни природни условия в резултат на своя микроклимат, богат на солни аерозоли, които се смятат за ефективни при лечение на респираторни заболявания. Климатизацията на мината е естествена, с постоянна температура през цялата година от 12 °C и влажност на въздуха с 10% по-ниска от средната за повърхността.
Днес на територията на мината са разположени множество атракции – спортни и детски площадки, планетариум, подводно езеро, солни статуи на известни личност от румънската история, релакс зона с шезлонги за почивка на посетителите. Ежегодно се посещава от десетки хиляди туристи. Намира се на около 120 км. от Букурещ и спокойно може да се посети с еднодневна екскурзия.
Терме СПА
Можем ли да си подарим тропическо изживяване, без да прелетим хиляди километри? Да, напълно възможно е, с екскурзия до румънската столица. От години огромният спа комплекс Терме край Букурещ привлича туристи от цяла Европа със своите термални басейни. Комплексът се състои от три зони – Галакси, Палм и Елисиум. Всяка от тях предлага различни активности и развлечения, съответно и срещу различна цена. С над 800 хиляди растения Терме Букурещ е и най-голямата ботаническа градина в страната.
Палм
Екзотичната градина на Терме Букурещ привлича най-много посетители. Огромният термален басейн има не само вътрешна, а и външна част, където блажено можете да пребивавате на открито в горещата вода, дори и в най-студените дни. Около басейните има множество шезлонги, на които можете да релаксирате, заобиколени от десетки тропически растения. Докато сте в термалния басейн, можете да си поръчате коктейл от водните барове и да му се наслаждавате, потопени в топлата вода.
Галакси
Термалният аквапарк е любимото място за всички деца и за хората, които обичат приключенията. Тук се намира една от най-дългите системи за вътрешни пързалки в Европа. Има възможност да се състезавате и помежду си с компания, на някоя от 16-те водни атракции.
Елисиум
Това пък е любимото място на всички, които обичат спа процедурите. Тук ще откриете всякакви видове сауни, сред които и киносауна, където можете да гледате документален филм, докато релаксирате. Може да се възползвате и от ароматерапия, инфрачервена терапия, хидромасажни легла, стаи за спа процедури.
В Терме Букурещ се намира и един от най-големите градски плажове в Европа, на който през лятото можете да събирате тен върху шезлонг на пясъка. Освен водни барове, в комплекса има и няколко ресторанта.
Без значение дали сте любители на релаксиращата почивка или водните приключения, спа комплекс Терме ще ви предложи незабравимо изживяване във всеки период от годината. Можете да го посетите както индивидуално, така и с организирана групова екскурзия.