Израел

Полезна информация за Израел

Обща информация

 

Местна валута

Нов израелски шекел (ILS)

1BGN = 0,477125ILS (съгласно фиксирания курс на БНБ за 2017 г.) 

Престъпност и сигурност

Израелската държава поддържа стриктни мерки за сигурност по отношение на сигурността на жителите си. Ниско ниво на престъпност. Най-често извършваните престъпления са свързани с кражби на коли в определени райони на страната.
Посолството препоръчва българските граждани да не пътуват в районите, разположени в близост с границите с Ивицата Газа, Сирия и Ливан. Съществува потенциална опасност от спорадичен обстрел на тези райони. Следва да се има предвид, че части от Голанските възвишения са минирани.  

Държавата Израел и Египет са подписали мирен договор, който се спазва и от двете страни.Египетските райони в близост до египетско-израелските граници не се контролират ефективно от египетското правителство, поради което съществува потенциална опасност граничещите с Египет израелски територии да бъдат подложени на враждебни действия от страна на радикални ислямистки организации.

Във връзка с последните инциденти на насилие посолството препоръчва българските граждани да проявяват особена бдителност при пътувания до гр. Ерусалим, особено в т. н. Стар град и по-специално на „Храмовия хълм“. Следва да се избягват и други рискови туристически дестинации в страната и на териториите на Западния бряг, както и пътувания с градски транспорт и посещения на публични места, на които се събират голямо множество от хора, поради потенциална опасност от стълкновения и терористични атаки.

На териториите на Западния бряг могат да избухнат внезапно демонстрации и инциденти с насилие. Поради обективните условия за сигурност, придвижване и съдействие, помощта от консулски длъжностни лица в този район е възможно да бъде силно ограничена.

Митнически изисквания

Митнически изисквания за Израел можете да изтеглите от ТУК.

Особености на законодателството

Израел е парламентарна република с разделение на властта на законодателна, изпълнителна и съдебна. Израел няма писана конституция, а основни закони. Президентът има протоколни функции, а парламентът (т.нар. Кнесет) е законодателният орган на държавата. Военната служба е задължителна за всички граждани на Израел (мъже и жени). Всеки евреин, който би желал да живее в държавата Израел има право да получи израелско гражданство.

Съгласно израелското законодателство, не съществува граждански, а само религиозен брак.

Движение по пътищата

Движението по пътищата в Израел е аналогично на движението в България, максимално разрешената скорост по магистралните пътища е 110 км, а в населени места – 50 км.

Здравеопазване

Израел е сред най-развитите държави в областта на медицината. Израелската страна няма изискване за задължителни ваксинации, но силно се препоръчва на пътуващите до Израел да имат сключена международна медицинска застраховка.

 

Документи за пътуване и визов режим

Съгласно подписаното споразумение, от 2007 г. е въведен двустранен безвизов режим, съгласно който българските и израелските граждани, притежаващи валидни обикновени паспорти, могат да влизат, да преминават транзит и да пребивават на територията на Държавата Израел и на Република България без визи за срок до 90 дни в рамките на всеки 6 месеца. За дългосрочно пребиваване или извършване на трудова дейност срещу заплащане, се изисква съответната виза.

Българските граждани, на които предстои пътуване до Държавата Израел в рамките на споразумението, следва да бъдат снабдени с международен паспорт, валиден 6 месеца от предполагаемата дата на пътуване, както и с документ, доказващ целта на пътуването (не подлежи на официална заверка и най-често представлява покана от приятел, бизнес покана, командировъчен документ, туристически ваучер, хотелска резервация и др.) Документът трябва да бъде на английски език или иврит. Самолетните билети трябва да са със затворени дати (отиване и връщане).

Информация за общите условия за влизане на територията на Израел, съгласно изискванията на закон №. 5712-1952: 

http://www.refworld.org/docid/3ae6b4ec0.html

Целта на пребиваване следва да е ясно посочена пред ГКПП на Израел, в противен случай, израелската страна има правото да върне обратно всеки, не успял да докаже точно и ясно целта на пребиваване, въпреки съществуващият безвизов режим. В този случай, дейността на посолството е ограничена, като то не винаги бива уведомявано за задържаните на граница и връщани обратно български граждани. Българската държава и посолството не носят отговорност за български граждани, които не декларират реалната цел на посещението си в Израел и след констатацията на компетентните власти за такова разминаване са връщани с първия обратен полет в България.

Български граждани, които са пребивавали легално в Израел и са работили в земеделието, промишлеността, строителството, грижи за възрастни хора и други услуги,  могат да посетят Израел, само след като се уверят, че отговарят на изискванията, посочени от местните власти в Наръчника за чуждестранните работници, който можете да откриете на следния адрес:

http://mfa.gov.il/MFA/ConsularServices/Documents/ForeignWorkers2013.pdf.

В случаите, при които посочените категории лица не отговарят на изискванията на местното законодателство за трудова миграция, не се допускат на територията на Държавата Израел.

Няколко групи български граждани трябва задължително да извършат предварителна проверка чрез израелското посолство в София дали ще бъдат допуснати на територията на Израел, преди да предприемат пътуването:

  • лица, пребивавали нелегално в Израел;
  • лица, експулсирани от Израел;
  • лица, на които е било отказано влизане в Израел в миналото;
  • лица, които пътуват с цел посещение на чуждестранен работник в Израел или са роднини на чуждестранни работници в Израел;
  • лица, които вече са работили на територията на Израел.

Информация за граничните пунктове на територията на Израел: http://mfa.gov.il/MFA/ConsularServices/Pages/Crossing_points.aspx.

Информация за правата на нелегално пребиваващите чужди граждани в Израел:

https://www.gov.il/en/departments/units/repatriation_unit

Информация за ветеринарните изисквания в Израел:

http://mfa.gov.il/MFA/ConsularServices/Pages/Import_Export_animals.aspx

Препоръка към българските граждани посещаващи Палестинските територии:

Български граждани, които възнамеряват да посетят Палестинските територии, преди да предприемат пътуването, следва да потърсят информация от посолството на Израел в София относно реда за влизане, пребиваване и излизане от тези територии. Координацията за пропускане през тези територии се осъществява от специална израелска координационна служба.

Всички български граждани, намиращи се на територията на Ивицата Газа, могат да извършат доброволна регистрация на личните си паспортни данни и телефони за контакт, която ще бъде използвана при спешна необходимост от хуманитарен характер.

За регистрация нашите сънародници могат да се обръщат към Дипломатическо представителство на България в Рамалла:

Адрес: Al Kawtar st. VIP Center 2 floor, Al Bireh - Ramallah, Palestine National Authority

Тел.: +970 2 24 13 143

Факс: +970 2 241 3144

Дежурен телефон в извънработно време: +972 56 941 52 60

Работно време: 08.00 – 15.00ч.

E-mail: Mission.Ramallah@mfa.bg

bulpred@gemzo.net

bulpredpal@gmail.com

Website: http://www.mfa.bg/embassies/palestina

 

Регистрация може да бъде извършена и в посолството на Република България в Тел Авив на следният ел. адрес:  Embassy.TelAviv@mfa.bg и на тел. от 9:00 до 17:30 ч.: + 972 3 696 13 78 от 9:00 до 9:30 ч. и от 14:00 до 17:30 ч.: + 972 3 696 13 61.

Пътуване на деца до 18 г.

Изискването за пътуващи деца до 18 г. с придружител, е да имат заверено с  „Апостил“ разрешение и/или друг удостоверителен документ (удостоверение за раждане, съдебно решение и др.) от единия или двамата родители. Разрешението от родител/настойник може да бъде заверено и в съответното израелско посолство.

За деца до 18 г., пътуващи без придружител, е необходимо попълването от родители и настойници на специален формуляр за влизане и излизане от Израел. Формулярът за чуждестранни граждани може да бъде намерен на следния адрес: http://archive.piba.gov.il/Regulation/Documents/minor_procedure_apendix_b.pdf

Въпросният формуляр следва да е заверен в съответното израелско посолство или при местен нотариус, като в него се посочва и адресът на пребиваване на непълнолетното дете в Израел.

 

Практически съвети

Пътуване с кола и движение по пътищата

Поради геополитическото разположение на Държавата Израел и мерките за сигурност в страната е малко вероятно влизането и пътуването на български туристи с личен автомобил. Влизането с личен автомобил в Израел би могло да се осъществи през някои ГКПП по границата с Египет и Йордания, като следва да се има предвид, че границата с Египет често е затворена. Подробна информация за основните ГКПП, включително работно време, изисквания и такси, може да бъде намерена на http://www.iaa.gov.il/en-US/borders/Pages/default.aspx. Влизане на туристи с личен автомобил може да се осъществи и по вода чрез пристанищните градове Хайфа и Ейлат. Пълният списък на всички гранични пунктове може да бъде намерен на http://mfa.gov.il/MFA/ConsularServices/Pages/Crossing_points.aspx.

Винетни и други задължителни такси могат да се закупят на граничните пунктове в работно време. Освен спазването на основните изисквания за влизане в страната, необходимо е водачът на МПС да има валидна шофьорска книжка, автомобилът да не е прикрепен и да не е под запор. В случай че водачът на автомобила е различен от собственика, се изисква пълномощно от собственика – заверено и преведено на английски език; същото условие важи и за регистрационния талон на колата. Сключването на застраховка на границата за времето на пребиваване в Израел е задължително, като застрахователната полица е пряко обвързана с евентуални бъдещи санкции за нарушение на правилата за движение по пътищата. В допълнение, движението по пътищата в Израел е аналогично на движението в България, максимално разрешената скорост по магистралните пътища е 110 км, а в населени места – 50 км.


Вашата оценка